19 Gusht 2022

Çmimet e naftës arrijnë nivelin më të lartë që nga shtatori i 2008

New York, 8 mars - Çmimet e naftës në botë u ngritën sot edhe më shumë, duke arritur në nivelin më të lartë që nga shtatori i vitit 2008.

Në bursën e Londrës, çmimi i naftës së papërpunuar u ngrit me 2.53 dollarë për fuçi, duke arritur në 118.50 dollarë për fuçi. Edhe në New York çmimet u ngritën ndjeshëm.

Ekonomistët thonë se çmimi i naftës po ngrihet nga shqetësimet se konflikti në Libi mund të shtrihet në vendet e tjera prodhuese të naftës në Afrikën veriore dhe në Lindjen e Mesme.

Eksportet e naftës së Libisë janë shkurtuar me rreth 1 milion fuçi në ditë nga 86 milion fuçi që konsumon ekonomia botërore çdo ditë.

Prodhues të tjerë të naftës kanë një kapacitet prej rreth 4 milion fuçi në ditë dhe çdo ndërprerje eksporti do të shkaktonte proble në gjithë botën.

Ngritja e çmimit të naftës pasohet edhe me shtimin e shqetësimeve rreth ngritjes së inflacionit, i cili mund të pengojë rimëkëmbjen e ekonomisë globale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)