31 Janar 2023

Bursat evropiane u reaguan me skepticizëm planeve financiare

Bruksel, 18 gusht - Shumica e bursave europiane patën dje rënie. Mesa duket investitorët nuk u inkurajuan nga planet e propozuara nga udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë, që bënin thirrje për më shumë disiplinë ekonomike dhe unitet mes vendeve evropiane por pa masa të mëtejshme financiare.

Tregjet e bursës në Evropë reaguan sot me skepticizëm ndaj deklaratave të Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez Nikola Sarkozi, të cilët dje bënë thirrje për një qeveri të përbashkët ekonomike për të 17 vendet që përdorin euron.

Dy udhëheqësit propozuan që kjo të përfundojë deri në verën e vitit 2012, por sipas analistëve, procesi me siguri do të përballet me vështirësi të zgjatura politike në shumë vende.

Robert Halver, ekspert i bankës Baader të Frankfurtit, thotë se një qeverisje financiare evropiane do të ishte "e dëshirueshme", në afat të gjatë, por paralajmëroi se kjo nuk mund të jetë "një zgjidhje e shpejtë".

Robert Halver, ekspert i bankës Baader të Frankfurtit "Mos harroni se kushtetuta evropiane kërkoi dy vjet për t’u realizuar dhe ky proces do të kërkojë edhe më shumë kohë. Tregjet duan të dinë tani se si mund të stabilizohen Italia, Spanja dhe vende të tjera të paqëndrueshme."

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Olivier Bailly tha se Bashkimi i mbështet diskutimet për planin franko-gjerman.

"Ne kemi përmendur edhe më parë nevojën për të forcuar pjesën ekonomike të bashkimit ekonomik dhe monetar. Ajo që po ndodh tani që nga fillimi i krizës dhe ajo që është shpallur dje, si propozim nga Franca dhe Gjermania, shkojnë pikërisht në këtë drejtim. Prandaj edhe komisioni evropian mbështet plotësisht objektivat dhe propozimet e paraqitura," tha ai.

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës bënë thirrje gjithashtu që të gjitha vendet të miratojnë ndryshime kushtetuese deri nga mesi i vitit të ardhshëm, në mënyrë që buxhetet shtetërore të detyrohen me ligj të jenë të balancuara.

Disa analistë thonë se prirja për arritjen e balancimit të buxheteve mund të rivendosë besimin në tregjet financiare gjatë disa javëve të ardhshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00