26 Shtator 2022

Bursat europiane u rriten sot gjatë dites

Athinë, 8 mars - Aksionet evropiane u rritën të hënën, në të shtatin sesion rresht, pasi u davaritën shqetësimet rreth situatës fiskale në Greqi. Bankat fituan mirë, por kompanitë farmaceutike u gjendën nën presion në tregje.

Indeksi panevropian FTSEurofirst 300 i aksioneve kryesore u rrit 0,1 përqind. Ndër bankat që e interpretuan sot mirë tregun, Banco Santander, BBVA, Unicredit dhe Barclays u rritën nga 0,6 në 1,5 përqind.

Disa specialistë mendojnë se tregu është disi më pozitiv, i nxitur nga ato që u raportuan në SHBA javën e kaluar. Ata shtojnë se, edhe pse Evropa duket se nuk i ka zgjidhur tërë problemet, më e keqja për Greqinë duket se ka kaluar për momentin, edhe pse kjo s’do të thotë se shqetësimi nuk do të ridalë në skenë.

Guvernatori i bankës qendrore greke Jorgos Provopoulos deklaroi për një gazetë gjermane të hënën se Greqia nuk do të ketë nevojë për ndihmë të huaj, për të trajtuar problemin e vet të borxhit.

Në tregje, kompanitë farmaceutike ishin humbësit më të mëdhenj. AstraZeneca ra 0,6 përqind, pasi deklaroi se ilaçi kundër kancerit, Recentin, nuk ia doli të fitojë legjitimitet në përplasjen me ilaçin Avastin të kompanisë tjetër, në trajtimin e pacientëve me kancer kolorektal.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)