28 Nëntor 2021

Bursat europiane mbyllen pozitive

Londër, 30 mars - Tregjet europiane kanë arritur të mbyllen në territor pozitiv me sektorin e minierave që realizuan edhe performancën më të mirë për shkak të rritjes së çmimeve të metaleve, ndërsa bankat kanë humbur në sesionin e sotëm.

Treguesi Paneuropian FTSEurofirst 300, i aksioneve kryesore europiane u mbyll në rritje me 0,2%. Kompanitë minerare si Anglo American, Kazakmys, BHP Billiton, Xstrata dhe Rio Tinto u rritën nga 0.6 deri në 3.3%.

 

Ndërkohë për përsa i përket fituesve individualë Vodafone u rrit me 3%, pasi Sunday Telegraph raportoi se kjo kompani po zhvillon bisedime për një “join-venture” me kompaninë amerikane Verizon Communication në pagesën e dividentëve. Ndërsa një zëdhënës i Vodafone preferoi të mos prononcohej mbi këtë çështje.

Ndërkohë sektori bankar ishte dhe interpretuesi më i keq i tregut për ditën e sotme. Bankat si, Barclays, HSBC, Credit Agricole, Commerzbank dhe Deutsche Bank shënuan rënie prej 0.1 deri në 1.7%. Ndërsa Allied Irish Banks dhe Bank of Ireland ranë respektivisht me 19.6 dhe 10.5%, pasi qeveria irlandeze po përgatitet për të marrë nën kontroll një pjesë më të madhe të sektorit financiar në këtë vend, nga ç’ishte parashikuar më parë.

Ndërkohë Wall Street po zgjeron fitimet, ndërsa kompanitë energjitike po realizojnë interpretimin më të mirë, për shkak të rritjes së çmimit të naftës dhe dobësimit të dollarit amerikan në raport me euron.  Indeksi energjitik GSPE fitoi 1.8% të vlerës, ndërsa çmimi i naftës u rrit me rreth 3%, përmbi 82 dollarë. Përsa i përket korporatave individuale, Citigroup shënoi një rënie prej 2,6%, pasi Thesari Amerikan deklaroi se do të shesë përgjatë këtij viti 7,7 miliardë aksione zotëron në CitiGroup.

Indeksi i shpenzimeve të konsumatorit është rritur me 0,3% në muajin shkurt konform edhe parashikimeve të analistëve. Ky është muaji i pestë me radhë që ky indeks shënon rritje. Ndërsa të ardhurat personale kanë mbetur të pandryshuara në krahasim me janarin, ndërsa tregu parashikonte një rritje të lehtë prej 0,1%.

/Scan TV/

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)