09 Dhjetor 2021

Bursat europiane hapen në rënie

Londër, 28 mars - Aksionet evropiane ranë të premten, pasi u mbyllën në maja pothuaj 18-mujore një ditë më parë. Bankat ishin ato që humbën më shumë pikë, pasi frika mbeti në tregje rreth ekonomike periferike të Evropës.

Paradite, indeksi panevropian FTSEurofirst 300 i aksioneve kryesore ra 0,5 përqind. Ky indeks është rritur 3,1 përqind këtë vit. Bankat humbën terren, pas fitimeve të fuqishme të sesionit të kaluar. Nordea Bank, Standard Chartered dhe Credit Suisse ranë nga 0,4 në 2,7 përqind.

Ekonomistët mendojnë se nuk do të ketë shumë entuziazëm në tregje për marrëveshjen për Greqinë, të cilën e konsiderojnë më tepër si mbulim gropash të hapura sesa si zgjidhje të problemeve. Liderët e eurozonës dhe FMN-ja ranë dakord të enjten të sigurojnë një rrjet të përbashkët financiar sigurie për Greqinë e mbytur në borxhe, por plani nuk i shoi frikërat mbi ekonomitë e tjera të dobëta në Evropë, si Portugalia dhe Spanja.

Stoqet energjitike sot nuk ishin të favorizuara në tregje. British Petroleum, British Gas Group dhe Total humbën nga 0,3 në 0,6 përqind. Kompania Cable & Wireless Communications shënuan një rënie të çmimeve pothuaj 63 përqind, pasi çmimet u rishikuan prej shpërbërjes së Cable & Wireless Worldwide, e cila fillimisht ishte vlerësuar me rritje çmimi prej 25 përqind.
/Scan TV/

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)