19 Gusht 2022

Bruderle paralajmëron për rrezikun nga lufta globale tregtare

Pekin, 13 tetor - Ministri gjerman i Ekonomisë, Rajner Bruderle, paralajmëroi për rrezikun nga shpërthimi i luftës tregtare globale, për shkak të dallimeve të mëdha midis kombeve kryesore tregtare lidhur me politikën monetare.

“Rreziku nga lufta tregtare u paraqit në horizont”, tha Bruderle gjatë vizitës dyditëshe në Kinë.

Gjatë vizitës, Bruderle planifikon ta vizitojë Pekinin dhe Shangajin.

“Rreziku përbëhet në atë se problemet e lidhura me zhvlerësimin e valutës shpiejnë drejt devalvimit i cili eventualisht do të mund të shndërrohej në luftë komerciale”, deklaroi ministri gjerman, pa saktësuar ndonjë vend konkret.

Pekini iu nënshtrua trysnisë së madhe nga partnerët tregtarë SHBA dhe Evropa, për ta rivalvuar jaunin me tempo të shpejtë. Kritikët shprehen se valuta kineze mund të jetë e nënvlerësuar deri 40 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)