09 Dhjetor 2021

Bllokohet miratimi i reformës financiare të Presidentit Obama

Washington, 20 maj - Reforma e planifikuar financiare e Presidentit amerikan, Barack Obama për një kontroll më të rreptë të Wall-Street-it po ndeshet me një rezistencë të ashpër që nuk ishte paparishikuar.

Republikanët opozitarë ia dolën të bllokojnë një miratim të shpejtë në Senatin Amerikan. Dy senatorë nga partia e Obamës iu bashkuan republikanëve dhe ndihmuan kështu arritjen e numrit të duhur të senatorëve për bllokimin e reformës.

Një miratim i ri është shtyrë për në mbrëmjen e së enjtes. Reforma financiare konsiderohet si një nga planet më të rëndësishme në politikën e brendshme të Presidentit amerikan.

Obama synon me këtë reformë mbikqyrjen më të rreptë të bankave, me qëllim mospërsëritjen e tronditjeve të rënda financiara, si ajo e vitit 2008. Ndërkohë në Dhomën e Përfaqësuesve reforma është miratuar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)