05 Tetor 2022

Bitcoin rikthehet pasi humbi më shumë se 18 për qind brenda një jave

Londër, 24 shkurt - Vlera e Bitcoin-it është rikthyerpasi humbi më shumë se 18 për qind brenda një jave pasi tensionet në rritje midis Rusisë dhe Ukrainës larguan investitorët nga asetet e rrezikshme drejt atyre më të sigurta, kah metalet e çmuara.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë për nga kapitalizimi i tregut, shënoi rënie në 36,404 dollarë të martën, niveli më i ulët që nga 28 janari.

Kjo shënoi një rënie javore prej 18.3 për qind që nga 15 shkurti, kur Bitcoin u mbyll me 44,559 dollarë.

Në orët e mëngjesit, çmimi i Bitcoin-it tregtohej me 38,904 dollarë, me një fitim ditor prej 3 për qind.

Vlera totale e tregut të kriptove ishte gjithashtu në 1.76 trilion dollarë me një rritje ditore prej 4.5 për qind.

Gjithashtu dhe Ethereum pa një rimëkëmbje, duke arritur një fitim ditor prej 6.9 për qind në 2.720 dollarë.

Altcoini më i madh në botë për nga vlera e tregut regjistroi rënie të çmimit të saj me 21.4 për qind brenda një jave në 2.500 dollarë të martën.

Metalet e çmuara, nga ana tjetër, përjetuan një zmbrapsje nga nivelet e tyre të larta mujore.

Ari ishte në 1,895 dollarë për ons me një rënie prej 0.17 për qind, pasi u ngjit të martën deri në 1,914 dollarë, niveli më i lartë i saj që nga 1 qershori i vitit të kaluar.

Argjendi më parë ra në 24,03 dollarë për ons, duke u ulur krahasuar me nivelin e lartë të seancës së mëparshme prej 24,37 dollarësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)