19 Tetor 2021

Bien me 20 për qind të ardhurat e naftës në Arabinë Saudite

Prishtinë, 13 nëntor - Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, njoftoi se pjesa e të ardhurave të naftës në vlerësimet e buxhetit të vitit 2020 ka rënë me 20 për qind.

Sipas agjencisë së lajmeve të Arabisë Saudite SPA, princi Salman ka thënë në një deklaratë se të ardhurat e vendit ishin caktuar në 833 miliardë rialë në vlerësimet e buxhetit të bëra vitin e kaluar, nga të cilat 513 miliardë rialë (137 miliardë dollarë) përbëheshin nga të ardhurat e naftës.

Bin Selman ka theksuar me uljen e çmimeve të naftës këtë vit, të ardhurat nga nafta gjithashtu kanë rënë në 410 miliardë rialë (109 miliardë dollarë), gjë që nuk mbulon as pagat prej 504 miliardë rialë në buxhetin e këtij viti.

Mohammed bin Salman gjithashtu ka deklaruar se një rënie e tillë në të ardhurat e naftës nënkupton që miliona njerëz humbin vendet e punës dhe vendi përjeton recesion ekonomik.

Princi i kurorës Salman ka thënë se po punojnë për të diversifikuar burimet e tyre të të ardhurave dhe për të mbështetur sektorë të rinj në turizëm, sport, industri, bujqësi, transport, hapësirë, miniera dhe fusha të tjera përmes Fondit të Investimeve Publike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)