16 Gusht 2022

BE, rritet eksporti ndaj Kinës

Bruksel, 12 tetor - Sipas të dhënave të publikuara ditët e fundit nga Drejtoria e Statistikave të Bashkimit Evropian, Eurostat, në gjashtëmujorin e parë të vitit 2010, vëllimi i eksporteve nga Evropa ndaj Kinës arriti në 53 miliardë euro, shifër kjo 40% më e lartë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Siç mësohet, 60% të këtij vëllimi e zënë makineritë dhe produktet gjermane përbëjnë 47%.

Në të njëjtën kohë, vëllimi i importeve të BE-së nga Kina arriti në 125 miliardë euro, duke u rritur 20% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2009.

Pajisjet kompjuterike dhe telefonat celularë zënë pjesën kryesore të importeve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)