19 Gusht 2022

BE, inflacioni 2010 më i ulët

Bruksel, 13 shtator - “omisioni Europian parashikon që gjatë vitit 2010 inflacioni në zonën euro të shkojë në 1.4 %, shifër kjo pothausje e njëjtë me vitin 2009 kur inflacioni shenoi kufirin 1.5 për qind.

Uljet më të mëdha të cmimeve parashikohen në Francë dhe Spanjë. Nga ana tjetër, inflacionin më të madh e regjistron Mbretëria e Bashkuar me 3% dhe Polonia 2.6%.

Gjermania dhe Vendet e Ulëta do të njohin përmirësim në këtë aspekt pasi për vitin 2010 inflacioni do ulet në 1.1%. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)