05 Shkurt 2023

Bashkëpunimi ekonomiko-tregtar mes Kosovës dhe Holandës

Prishtinë, 18 mars - Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, të premten pasdite, priti në takim ambasadorin e Holandës në Prishtinë, Robert Bosch, me të cilën biseduan për ngritjen e bashkëpunimit në mes Kosovës dhe Holandës.

Ministrja, Kusari-Lila e informoi ambasadorin holandez, Bosch, për zhvillimet ekonomike aktuale në Kosovë, si dhe rreth përmirësimit të ambientit afarist në përgjithësi.

Në takim  u bisedua edhe për intensifikimin e mundësive për investime holandeze në Kosovë, si dhe për thellimin e bashkëpunimit ekonomik dhe tregtare në mes të dy vendeve.

Edhe ambasadori holandez potencoi se bashkëpunimi bilateral ekonomiko-tregtar në mes Kosovës dhe Holandës nuk do të mungojë, por përkundrazi do të ketë thellim të bashkëpunimit në fushat me interes të përbashkët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)