09 Dhjetor 2021

Banka greke rrënon dinarin serb

Beograd, 21 maj - Një bankë greke e cila punon në Serbi gjatë ditëve të kaluara, kur valuta nacionale filloi të dobësohet, blen më shumë deviza në tregun ndërkombëtar, që shtynë kursin e dinarit përpjetë.

Këtë e shkruan gazeta serbe “Blic, duke shtuar se sipas ministrisë serbe të Financave vlerën e dinarit e rrënojnë spekulimet.

Supozohet se kompanitë greke të cilat punojnë në Serbi, dëshirojnë të tërhiqen nga transaksionet e dinarit dhe të kalojnë në euro, thekson gazeta.

Dinari serb hasi në minimum historik. Kursi mesatar i euros sot arrin 101.7099, që është për 25 para më shumë se dje.

Në Serbi punojnë katër banka greke edhe atë “Alfa”, Eurobanka EFG”, “Banka Nacionale e Greqisë” dhe “Pireus”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)