09 Dhjetor 2021

Banka e Shqipërisë “blen” hotel Dajtin për 30 milionë euro

Tiranë, 14 maj - Në kushtet e mungesës së të ardhurave në buxhet, qeveria dhe Banka e Shqipërisë kanë gjetur një formulë për të siguruar një formë financimi. Bëhet fjalë për ish-hotel “Dajtin”, që qeveria, dje me vendim ia shet Bankës së Shqipërisë, për 30 milionë euro.

Vendimi ka habitur ekspertët e financave, por edhe zyrtarë të qeverisë, të cilët janë përpjekur të shpjegojnë operacionin financiar. Dihet që BSH është pronë e shtetit shqiptar, fitimet e të cilës kalojnë direkt në arkën e buxhetit, që administrohet nga Ministria e Financave, ashtu dhe hotel “Dajti”, i cili nuk funksionon për më shumë se 10 vjetësh.

Ashtu si ka vepruar me institucionet e tjera shtetërore, edhe me Bankën e Shqipërisë mund të ndiqej i njëjti veprim, duke i kaluar nën administrim ambientet e hotelit, pa qenë nevoja t’ia shiste për 30 milionë euro. Burime nga Financat thonë se “nga kalimi i pronësisë, BSH-së do t’i zbritet fitimi që ia transferon buxhetit të shtetit dhe se nuk bëhet fjalë për kreditim apo financim”.

Nga BSH nuk ka një njoftim rreth këtij vendimi. Një tjetër fakt që e bën operacionin financiar disi kontradiktor lidhet me projektin disa milionash dollarë të BSH-së për të rikonstruktuar zyrat qendrore, sipas planit italian, ndërsa punimet kanë filluar. Po ashtu, BSH ka blerë 4 katet e një pallati në zonën e Selvisë, si dhe ka marrë me qira 4 kate të tjera, përfshi dhe vilën e ish-bosit të firmës piramidale VEFA. Fitimet e BSH-së shkojnë deri në 7-8 miliardë lekë, që derdhen më pas në arkën e shtetit.

Megjithatë, Këshilli i Ministrave do të ketë, në çdo rast, të drejtën e parablerjes së pronës, objekt i këtij vendimi, në rast shitjeje nga Banka e Shqipërisë. “Përdorimi i pronës do të jetë vetëm për qëllime administrative dhe për çdo funksion tjetër, në shërbim të këtij qëllimi, i cili nuk dëmton vlerën monumentale të pronës”, thuhet në vendim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)