05 Shkurt 2023

Banka e Japonisë ka fut në treg edhe 3 500 miliardë jen

Tokio, 17 mars - Banka e Japonisë njoftoi sot se ka injektuar 3 500 miliardë jen (31 miliardë euro) në tregun monetar për të mbështetur ekonominë pas tërmetit, shumë kjo që i shtohet 23 000 miliardë jenëve të injektuara të hënën dhe të martën.

Kjo hedhje e re në treg e fondit e çon në 26 500 miliard jen (234 miliardë euro) shumën totale të injektuar në tregun bankar që prej të hënës.

Banka kërkon të mbështesë zonat e prekura rëndë nga tërmeti dhe problemet e rënda të shkaktuara në centralet bërthamore.

Komiteti i politikave monetare kishte vendosur të hënën shtim të masave zbutëse sasiore.

Banka Qendrore njoftoi një rritje me 5 000 miliardë jen (44 miliardë euro) të blerjeve të aseteve dhe ruajtjen e nivelit të interesave 0,0 - 0,1 për qind, për të lehtësuar financimet dhe stabilizuar tregjet.

Tërmeti dhe cunami kanë shkaktuar mijëra të vdekur dhe dëme të konsiderueshme materiale, duke prekur edhe prodhimin në tërësinë e arkipelagut, ndërsa furnizimi me energji elektrike është problematik me ndërprerjen e punës në 11 reaktorëve bërthamorë, katër prej të cilëve pa dyshim nuk mund të vihen më në punë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)