25 Tetor 2021

Azi: Tregjet rriten për të 4-in sesion

Pekin, 4 mars – Aksionet aziatike u rritën për të katërtin sesion rresht dhe euroja e zgjeroi reagimin ndaj dollarit të mërkurën, pasi investitorët u mbajtën pas shpresave se do të ketë një paketë ndihme për Greqinë.

Indeksi MSCI i Azi-Paqësorit pa Japoninë u rrit 0,5 përqind, i ndihmuar nga aksionet në sektorin e materialeve, pasi çmimet e mallrave parësore u shtynë për lart.

Në Japoni, indeksi Nikkei u rrit 0,31 përqind, ndërsa indeksi më i gjerë Topix u rrit 0,33 përqind.

Në Korenë e Jugut indeksi Kospi u rrit 0,45 përqind, ndërsa në Australi indeksi ASX u rrit 0,72 përqind. Në Kinë SSEC e Shangait u rrit 0,62 përqind, ndërsa indeksi Hang Seng i Hong Kongut u rrit 0,03 përqind. Rritjen e bursave aziatike e ka kryesuar rritja e Toyota-s, e cila është rritur mbi 3 përqind në bursë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)