09 Dhjetor 2021

Azi, euro bie përballë dollarit

Tokio, 25 mars - Euro kapi fundin 10-mujor në raport me dollarin amerikan të mërkurën. Investitorët dyshojnë se ka në tavolinë ndonjë zgjidhje për problemet e borxhit të Greqisë dhe kujdesi që treguan investitorët i uli zbriti prej majave 2-mujore stoqet aziatike.

Frika se Gjermania, ekonomia më e madhe e eurozonës, nuk e mbështet një plan shpëtimi për Greqinë, duke bërë të dështojë një marrëveshje në samitin që nis të enjten, e zbuti kërkesën për asete me risk, duke e zbritur indeksin japonez Nikkei nga majat 2-mujore që preku në hapje të sesionit.

Euro ra në nivel rekord ndaj frangës zvicerane. Por humbjen më të madhe e pësoi ndaj dollarit australian, duke shënuar rekordin historik të këmbimit prej 1,4621 dollarë. Forcimi i dollarit amerikan goditi çmimet e mallrave parësore, si nafta dhe ari. Ndërsa rënia e euros bëri jenin të rritet, duke rënduar kështu eksportuesit japonezë.

Dështimi i stoqeve aziatike për t’u ngjitur lart, pavarësisht ngritjes në ajër të stoqeve amerikane një ditë më parë, nxori në pah masën e kujdesit që po tregojnë investitorët në tregje. Mundësia që Kina të shtrëngojë politikën monetare veçse e ka përforcuar këtë ndjenjë. Indeksi MSCI i Azi-Paqësorit u rrit 0,26 përqind.
/Scan tv/

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)