03 Shkurt 2023

Autoritetit i Konkurrencës i Kosovës dhe i Bullgarisë nënshkrun memorandum bashkëpunimi

Sofje, 13 maj - Sot në Autoritetin e konkurrencës se shtetit te Bullgarisë ne Sofje, u nënshkrua Memorandumi i Bashkëpunimit ndërmjet Autoritetit për Mbrojtjen e Konkurrencës të Republikës së Kosovës dhe Autoritetit te Konkurrencës të Republikës së Bullgarisë.

Osman Ejupi, Kryetar i Autoritetit të Konkurrencës të Kosovës ka thënë se Memorandumi shpreh vullnetin e bashkëpunimit në planin e konkurrencës, të ligjit dhe politikës së konkurrencës, në kuptimin e krijimit të lidhjeve dypalëshe për mbrojtjen dhe zhvillimin e tregut në të dy vendet.

Memorandumi sipas Ejupit bazohet vendosmërisht në parimet e barazisë dhe përfitimit të përbashkët si për Bullgarinë, po ashtu edhe për Kosovën, si dy shtete që po promovojnë dhe nxisin zhvillimin efektiv sipas parimit të një ekonomie tregu.

Delegacioni nga Autoriteti i Konkurrencës se Kosovës, u prit edhe nga autoritete te tjera ekonomisë Bullgare dhe me këtë rast ata morën pjese ne festimin e 20 vjetor te themelimit te Autoritetit te shtetit Bullgar për konkurrencën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)