14 Gusht 2022

"Audi" me një milion vetura të shitura në Kinë

Frankfurt, 22 tetor - Kompania gjermane e veturave “Audi” ka kumtuar se pas 20 viteve prani në tregun kinez, ka kaluar rekordin e një milion veturave të shitura.

Vetura e njëmiliontë iu është shitur një personi nga qyteti Çangçunu, ka bërë të ditur sot kompania gjermane.

“Kjo është një kthesë shumë e madhe në historinë e ‘Audisë” në Kinë’, ka deklaruar shefi i kompanisë, Rupert Stadler.

Ndërkohë që nga kompania shprehen optimist se njëmilionëshi tjetër i veturave të shitet brenda afatit prej 3 viteve, ndërsa drejtori i Audi-së në Kinë, Dietmar Vogenrajter, ka shprehur pritjet e tij se vitin e ardhshëm numri i veturave të shitura do të arrijë në 200 mijë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)