03 Shkurt 2023

Aksionet në SHBA dhe Evropë shënuan ngritje, Azi rënie

New York, 12 gusht - Aksionet në Shtetet e Bashkuara kanë shënuar ngritje në orët e para të bursës, duke rimarrë disi veten nga rënia e madhe e ditës së djeshme.

Për ngritjen e tyre duket se ka ndikuar raporti i sotëm  i Departamentit të Punës sipas të cilit firmat kanë pushuar më pak punëtorë se më parë.

Gjatë javës së fundit numri i personave që regjistrohen si të papunë ishte më i ulti i katër muajve të fundit. 

Analistët paralajmërojnë gjithsesi se fakti që është pakësuar numri i atyre që regjistrohen si të papunë nuk do të thotë se firmat po marrin njerëz në punë, por se po pushojnë më pak se më parë.

Edhe në Evropë, pas rënies në orët e para, bursa shënoi më pas rritje. Ndërsa bursat aziatike u mbyllën sot me rënie.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)