05 Korrik 2022

AKP shet 28 asete të ndërmarrjeve shoqërore

Prishtinë, 16 qershor - Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot në ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit 2 përmes këtij procesi ka shitur 28 asete të ndërmarrjeve shoqërore.

Përmes kësaj metode të likuidimit AKP-ja për herë të dytë ka nxjerrë në shitje këto asete të ndërmarrjeve.  Drejtor i Departamentit për likuidim në AKP Muharrem Arifi, ka thënë se deri më tash janë privatizuar gjithsejtë 584 ndërmarrje, ku nga shitja e këtyre ndërmarrjeve janë akumuluar mbi 460 milion euro.

“Me lejoni të ju njoftoj se deri më datë 31 maj 2010 janë privatizuar 584 ndërmarrje të reja prej të cilave 560 janë privatizuar përmes metodës së spin- off të rregullt, ndërsa 24 prej tyre janë privatizuar përmes metodës së spin- off special. Nga privatizimi i këtyre ndërmarrjeve shoqërore duke përfshirë shitjet me spin-off dhe me likuidim në fondin e privatizimit janë akumuluar mbi 467 milionë euro”, ka theksuar Arifi.

Ai ka shtuar se nga fondi i privatizimit punëtorëve të ndërmarrjeve shoqërore u janë shpërndarë mbi 26.7 milionë euro.    

Gjatë likuidimit të aseteve të ndërmarrjeve shoqërore ka pas oferta të majme. Një ndër to është shitur toka bujqësore në Vrellë të Lipjanit për 766.555 euro. Ndërsa toka bujqësore në Suhadoll të Lipjanit është shitur për 430 mijë euro.

Shitorja Gërmia në Prishtinë me sipërfaqe prej 281 metra katror është shitur për 283 mijë euro, kurse fabrika e letrës toka Lipjan është shitur për 63 mijë, banesa tre shitore në Ortakoll është shitur për 51 mijë euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)