23 Tetor 2021

AKB dhe Kryeministri Hoti përcjellin eksportin vendor në katër shtete

Prishtinë, 25 nëntor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti i shoqëruar nga përfaqësues të Aleancës Kosovare të Bizneseve  vizitojnë Fabrikën e e bllokave Silcapor në Kaçanik.
 
Kjo vizitë e AKB-së e cila shoqërohet nga kryeministri Hoti i cili do te përcjell eksportin e një kontingjenti të prodhimeve vendore në katër shtete regjionale e që kjo është edhe promovim i prodhimeve Made in Kosova në Ballkanin Perendimor.

Ky aktiviteti organizohet në kuadër të Javëve të Biznesit Kosovar 2020" me moto : Unë konsumoj produkte vendore, Po Ju?, e qe ka karakter te rendesishme ekonomik dhe politik në të mirë të Shtetit dhe ekonomisë kosovare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)