16 Maj 2022

Afaristë nga Kosova marrin pjesë në panairin e Zagrebit

Zagreb, 24 shtator - Përfaqësues të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) dhe Agjencisë për Promovimin e Investimeve (APIK), të prirë nga këshilltari i ministrit të MTI-së, Zylbehar Hasallari, e të shoqëruar edhe nga përfaqësues të biznesit të Kosovës po marrin pjesë në panairin “International Zagreb Autumn Fair 2010”.

Në panair, përfaqësuesit e MTI-së dhe APIK-ut po promovojnë para kompanive kroate dhe kompanive tjera pjesëmarrëse klimën e favorshme për investime që ekziston në Kosovë, duke prezantuar procedurat e lehta për regjistrimin e bizneseve, taksave të ulëta, qasjes së lehtë për depërtim në tregun evropian, si dhe harmonizimin e legjislacionit të Kosovës me vendet e BE-së.

Ndërkaq, kompanitë kosovare janë duke vënë kontakte me kompanitë kroate dhe kompanitë tjera, me qëllim të arritjes së bashkëpunimit të ndërsjellë.

Si resurs me rëndësi të veçantë dhe atraktiv për të investuar në Kosovë është spikatur mosha mesatare më e re e popullatës së Kosovës në rajon e më gjerë. Njëkohësisht kompanive pjesëmarrëse në këtë panair u është prezantuar Kosova si fushë atraktive për investime sidomos në sektorin e energjisë, minierave dhe mineraleve, ITC-së, bujqësisë, etj,,.

Në panair po marrin pjesë kompani nga 30 shtete si: Austria, Kina, Indonezia, Egjipti ,Italia, Japonia, Kanadaja, Sllovenia, Turqia, Britania e Madhe, Zvicra etj., të cilat prezantojnë sektorin e energjetikës, teknologjisë, multimedia, shërbimeve të përgjithshme, si dhe është duke u prezantuar edhe projekti “Mystic”, ku paraqiten potencialet e ekonomisë së Kroacisë.

Panairi ka filluar me 22 shtator dhe do të jetë i hapur deri me 26 shtator 2010.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)