16 Gusht 2022

Tregti

Luhatje në tregjet financiare shkak i borxhit grek

SHBA, 8 maj - Në Shtetet e Bashkuara tregjet e letrave me vlerë u hapën me rritje sot një ditë pas luhatjeve të mëdha në Uoll Strit. Ndërkohë, tregjet kryesore evropiane dhe aziatike pësuan rënie mes shqetësimeve se kriza e borxhit... Lexo

Kriza greke trondit bursat aziatike

Tokio, 7 maj - Bursat aziatike kanë pësuar një rënie të ndjeshme nga frika e investitorëve se kriza e Greqisë mund të ndalë rimëkëmbjen globale... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)