19 Gusht 2022

Ukrainasit do të kenë internet edhe nëse infrastruktura e internetit shkatërrohet

New York, 5 mars - Elon Musk, pronari i rrjetit komercial të Internetit Starlink, e aktivizoi atë në atë pasi u drejtua një politikani të lartë ukrainas. Ky vendim i njeriut të pasur në botë do të thotë shumë për ukrainasit.

“Ndërsa po ndryshe të kolonizonit Marsin, Rusia po ju mund të pushtojë grupin. Ndërsa raketat tuaja po lëshohen me sukses, raketat ruse po sulmojnë civilët në luftë. “Ne ju kërkojmë që të vini anëtarën në lidhjen e stacioneve Starlink dhe t’u drejtoheni rusëve të arsyeshëm për ta ndaluar këtë,” tha Fedorov.

Musk u përgjigj se Starlink tani është në dispozicion në Ukrainë. Starlink ka një mijë satelitë në orbitë, duke ofruar shërbime për të gjithë planetin.

Kjo do të thotë se nuk ka nevojë për kabllo me fibra optike për ta bërë internetin të aksesueshëm për ukrainasit, edhe nëse Rusia do të shkatërronte strukturën e internetit në Ukrainë.

Musk po ashtu ka paralajmëruar se ka shumë mundësi që shërbimi satelitor i kompanisë Starlink në Ukrainë të jetë në shënjestër të sulmeve.

Madje, sipas medieve të huaja, interneti është raportuar se nuk është në funksion në disa zona të vendit.

Kështu Musk tha se përdoruesit duhet “të vendosin kamuflazh të lehtë mbi antenë për të shmangur zbulimin vizual”.

Ai gjithashtu tha se përdoruesit duhet “të ndezin Starlink vetëm kur është e nevojshme dhe ta vendosin antenën sa më larg njerëzve që të jetë e mundur”.

Paralajmërimi erdhi disa ditë pasi një studiues i sigurisë së internetit paralajmëroi se pajisjet që marrin sinjale satelitore mund të bëhen “fenerët” për sulmet ajrore ruse.

Pajisjet e Starlink, të nevojshme për funksionimin e sistemit, u dorëzuan në Ukrainë më 28 shkurt – pas një kërkese të bërë nga qeveria ukrainase.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)