16 Gusht 2022

Shpalosen specifikat rreth Samsung M100

Bon, 8 shkurt - Para debutimit në Kongresin Botëror të Celularëve, imazhet dhe specifikat rreth Samsung M100 janë paraqitur në skenë.

Celulari M100 ka një ekran të madh 3.7 inç AMOLED të ndjeshëm në prekje që sjell një rezolucion prej 854 x 480 piksel.

 

Ai ka një kamerë me 5 megapiksel që është në gjendje të regjistrojë video në format 720p HD dhe gjithashtu ka të integruar Wi-Fi .

Celulari i Samsung, do të punojnë me sistemin e ri operativ, Android dhe do të ofrohet përmes SK Telecom të Koresë.

Celulari ka një procesor 800 MHz, që besohet se është i njëjti çip ARM11 që është përdorur në Samsung Moment.

Pajisja do të ketë gjithashtu një sensor GPS, TV Tuner T-DMB, luan vido në formatin DivX dhe port 3.5 mm për kufje.

Ende nuk është konfirmuar se si do të jëtë ndërtuar faqja e parë. Deri tani dihet se do të jetë touch. Me ndjeshmëri ndaj prekjes.

M100 pritet të ofrohet në treg gjatë muajit mars në Kore përmes SK Telecom, megjithatë çmimet për të nuk janë bërë ende të ditura.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)