17 Gusht 2022

Samsung planifikon të prodhojë masivisht ekrane 3.3-inç

Bon, 2 shkurt - Samsung premton surpriza për këtë vit, ekrani AMOLED i heq celularit xhamin mbrojtës dhe prekja komandohet direkt në ekranin e aparatit. Samsung planifikon që në Mars të nxjerrë masivisht në treg ekrane me prekje të rinj 3.3-inç WVGA AMOLED.

Magjia qëndron në teknologjinë e prekjes një-qelizore, sensorë prekjeje 0.001 mm të trashë që ndodhen mes nënshtresës së panelit dhe filmit të polarizuar të poshtëm, duke hequr kështu xhamin mbrojtës të ekranit.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, Samsung do nxjerrë telefona më të hollë dhe më të lehtë me ekran me prekje më të ndritshëm brenda disa muajve.

OLED premton të jetë e ardhmja e ekraneve, por e keni menduar rezistencën që kanë këta ekrane? Në krahasimin mes një ekrani celulari të zakonshëm, që thyhet e copëtohet me një të goditur, ndërsa OLED edhe pas shume goditjesh e përthyerjesh s’ndjen asnjë vështirësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)