19 Gusht 2022

Samsung ndalon shitjet në Rusi

Seul, 5 mars - Kompania e Teknologjisë nga Korea e Jugut Samsung ka ndaluar dërgesat në Rusi, si pasojë e sulmit rus ndaj Ukrainës.

Dërgesat në Rusi janë pezulluar “për shkak të zhvillimeve aktuale gjeopolitike”, tha Samsung në një deklaratë të shtunën.

“Ne vazhdojmë të monitorojmë në mënyrë aktive këtë situatë komplekse për të përcaktuar hapat tanë të ardhshëm”, thuhet në deklaratë.

Kompania bëri të ditur se do të dhurojë 6 milionë dollarë për të ndihmuar refugjatët.

Samsung është marka më e njohur për celularët në Rusi, me një pjesë të tregut prej 30 për qind në tremujorin e katërt të 2021.

Xiaomi i Kinës ka një pjesë të tregut me 23 për qind, e ndjekur nga Apple me për qind.

Samsung bashkohet me gjigantët e teknologjisë duke përfshirë Apple, Intel dhe Microsoft për të ndaluar shitjet ose për të ndaluar biznesin dhe shërbimet në Rusi për shkak të pushtimin e saj në Ukrainë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)