16 Gusht 2022

Obama i jep fund programit të NASA-s për hulumtimin e Hënës

Kejp Kanaveral, 2 shkurt - Presidenti i SHBA-ve, Barak Obama i dha fund programit të NASA-s për hulumtimin e Hënës, lajmëruan mediumet botërore.

Mjetet nga ky program do të riorientohen për robotikë dhe teknologji të reja të nevojshme për hulumtimin dhe dërgimin e misionit njerëzor në Mars dhe destinime tjera, deklaruan zyrtarë të Uashingtonit.

Plani i Obamas për shkurtimin e mjeteve të këtij programi është pjesë e buxhetit të ri, i cili duhet të aprovohet nga Kongresi.

NASA nga buxheti fiton rreth 18 miliardë dollarë në vit. Në këtë moment shkencëtarët punojnë në zëvendësimin e anijeve kozmike të cilat do të tërhiqen pasi të përfundojnë ndërtimin e Stacionit internacional kozmik, projekt i cili kushton 100 miliardë dollarë dhe në të cilin marrin pjesë 16 vende. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)