18 Qershor 2021

Nintendo me fitim prej 4.4 miliardë dollarë n2020

Tokio, 7 maj - Prodhuesi japonez i konzollave dhe video-lojërave Nintendo rriti fitimin neto në 480.3 miliardë jen (4.4 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2020, një rritje prej 85.7 për qind nga një vit më parë.

Kompania me bazë në Kjoto publikoi fitim rekord në vitin fiskal që përfundoi më 31 mars 2021, pas rritjes së kërkesës për produktet e tyre gjatë pandemisë së koronavirusit (COVID-19).

Kompania shënoi rritje të shitjeve prej 34.4 për qind në 1.76 trilionë jen (16.1 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2020, ndërsa fitimi operativ u rrit me 81.8 për qind në 640.6 miliardë jen (5.8 miliardë dollarë).

Kompania japoneze shënoi fitim rekord neto prej 279 miliardë jen (2.55 miliardë dollarë) në vitin 2008.

Nintendo pret një fitim neto prej 340 miliardë jen (3.1 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2021.

"Vështirë është të parashikosh se si thirrjet për të qëndruar në shtëpi do të ndikojnë në tendencat", tha udhëheqësi i Nintendo-s, Furukawa Shuntaro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)