16 Gusht 2022

NASA shtyn nisjen e anijes Endevër për shkak të motit

Florida, 8 shkurt - NASA shtyu hedhjen e planifikuar për sot të anijes hapsinore amerikan Endevër për të paktën 24 orë për shkak të motit të keq në vendin e hedhjes.

Gjashtë astronautë – 5 burra dhe një grua – kishin hyrë në anije për nisjes sot para agimit në qendrën e hapësirës Kennedy në Florida, por zona u mbulua nga re të dendura, duke shkaktuar anullimin e nisjes.

Ky mision është planifikuar të dërgojë pjesë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për operacionin e fundit madhor për ndërtimin e këtij stacioni, i cili është afër përfundimit.

Pas këtij misioni 13 ditor, edhe 4 fluturime të tjera janë planifikuar para se ekujpazhi i stacionit ndërkombëtar të hapësirës të përfundojë në fund të këtij viti.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)