17 Maj 2021

Microsoft dhe Alphabet shënojnë rritje të të ardhurave

New York, 28 prill - Microsoft dhe kompania amë e Google-it, Alphabet, shënuan rritje të të ardhurave në tremujorin e parë, sipas rezultateve financiare.

Fitimet ose të ardhurat neto të Microsoft-it u rritën në 15,4 miliardë dollarë në periudhën janar-mars, duke kërcyer me 43,9 për qind nga 10,7 miliardë dollarë të regjistruar gjatë së njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Të ardhurat totale u rritën me 19,1 për qind në 41,7 miliardë dollarë, nga 35 miliardë dollarë.

"Për më shumë se një vit në pandemi, lakoret e adoptimit digjital nuk po ngadalësohen. Ato po përshpejtohen dhe ky është vetëm fillimi", tha shefi ekzekutiv (CEO) i Microsoft-it, Satya Nadella, në një deklaratë të martën.

Amy Hood, nënkryetarja ekzekutive dhe zyrtarja kryesore financiare e Microsoft-it, vuri në dukje se Microsoft Cloud gjeneroi 17,7 miliard dollarë të ardhura tregtare, me 33 për qind rritje nga viti në vit.

Alphabet gjithashtu tha se shërbimi i tij Cloud, Google Cloud, kishte të ardhura prej 4 miliardë dollarësh.

Të ardhurat totale të kompanisë u rritën me 34,5 për qind në 55,3 miliardë dollarë, nga 41,1 miliardë dollarë.

Të ardhurat neto u rritën me 163 për qind në 17,9 miliardë dollarë nga 6,8 miliardë dollarë gjatë kësaj periudhe.

"Gjatë vitit të fundit, njerëzit janë drejtuar te Google Search dhe shumë shërbime në internet për të qenë të informuar, të lidhur dhe argëtuar", tha në një deklaratë Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Google-it dhe Alphabet-it.

Ruth Porat, shefja financiare (CFO) e Google-it dhe Alphabet-it, tha se 55,3 miliardë dollarë të ardhura "pasqyrojnë aktivitetin e rritur të konsumatorit në internet dhe rritjen e gjerë të të ardhurave nga reklamuesit". 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Maj 2021

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizojnë javën e gjashtë Globale e Sigurisë Rrugore. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, para New Born, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehures Dragana Janiçeviç për Kultivimi i bimës së hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet prezantimi i Programit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitet 2021-2025. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë Shërbimin e Urgjencës, i cili është furnizuar me dy autoambulanca të reja. (Shërbimi i Urgjencës në Prizren, ora 10:30)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Visar Krasniqi për Keqpërdorimi dhe mashtrimi ne prokurorimin publik. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 11:00)

- Rrjeti i OJQ-ve Avonet mban konferencë për media në të cilën do të prezantoj projektin “Hapësirat e gjelbëra dhe shtatorja e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden”. (Objekti e Galerisë, ish-objekti i TMK-së, rruga “Ramadan Rexhepi” Ferizaj, ora 11:00)  

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj organizon aktivitetin 3 ditor “Open Doors”, për të rinjtë e Kosovës dhe më gjerë, të cilët ende nuk kanë bërë zgjedhjen e profesionit të tyre. (Objekti i Universitetit, ora 11:00)

- Organizata Kosovo Center for Peace mban konferencë për medie në lidhje me raportin e Departamentit Amerikan. (Xhamia “Bedri Kamberi” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist do të mbajë protestë kundrejt neglizhimit të sigurisë së vajzave dhe mungesën e politikave të mirëfillta të edukimit, të cilat janë duke e mirëmbajtur patriarkalitetin i cili po rezulton të jetë i dhunshëm për vajzat brenda dhe jashtë institucioneve shkollore. (Pranë Ministrisë së Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ora 12:00)

- BIRN dhe Internews Kosova mbajn konferencë në të cilën do të prezantohet Raporti “Përkëdhelja e korrupsionit” i cili ka në fokus analizimin e politikës ndëshkimore në rastet e korrupsionit të shqiptuara nga gjykatat e Kosovës gjatë vitit 2020 dhe gjithashtu analizimin e përformancës së gjyqësorit në trajtimin rasteve të korrupsionit. (Pallati i Drejtësisë, Objekti A, Salla e Konferencave, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa për interpelancë me ministrin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati në lidhje me “Uljen e shtesave të pensionistëve, stafit shëndetësor dhe institucioneve të sigurisë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Nën organizimin e Drejtorisë së Administratës, do të mbahet dëgjimi publik për “Draft-Rregulloren për Organizimin dhe Bashkëpunimin e Komunës me fshatrat, Vendbanimet dhe Lagjet Urbane në territorin e Komunës së Prizrenit”. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpi të Bardhë, ora 13:00)  

 

- Drejtori I Përgjithshëm mbajn një Konferencë për shtyp. (Drejtoria e Doganës, Prishtinë, ora 18:00)