05 Shkurt 2023

Krimi në internet, ekonomia e tretë më e madhe në botë

Davos, 8 shkurt - Një fjalëkalim mund të vlejë edhe 500 dollarë. Kjo është ajo që kanë zbuluar disa studiues, të cilët kanë demonstruar se si një grup hakerash në Korenë e Veriut kanë vënë në shënjestër punonjës të nivelit të lartë në banka, kompani ndërtimi, apo banka.

Dhe është e lehtë të imagjinohet se çfarë mund të bësh me fjalëkalimin e një menaxheri banke, apo një kompanie ndërkombëtare të barnave.

Sipas studiuesve, hakerat identifikojnë viktimat dhe i studiojnë ata për muaj me radhë, para se të veprojnë dhe t’i vjedhin llogaritë.

Dëmi i shkaktuar nga sulmet në internet, sipas tyre në vitin 2021, kjo për shkak se sulmi do të rritet në mënyrë eksponenciale dhe deri në vitin 2023, numri i pajisjeve të lidhura në rrjet do të trefishohet.

Krimi Kibernetik, i përcaktuar nga Forumi Ekonomik Botëror në Davos si “ekonomia e tretë në botë”, mund të shkaktojë një dëm prej rreth 10 milion dollarë në sekondë.

Sipas tyre krimi kibernetik është problemi numër një i njerëzimit, duke paralajmëruar se një sulm kibernetik është i aftë të paralizojë një organizatë, një qytet apo një komb të tërë dhe për këtë arsye “ajo duhet të konsiderohet si një armë bërthamore”.

Sfida për industrinë kibernetike nuk është aspak e lehtë, pasi vetëm në vitin 2021, ata do të duhet të mbrojë 300 miliardë fjalëkalime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)