05 Korrik 2022

Instagram prezanton opsione të reja sigurie për mbrojtjen e fëmijëve

New York, 19 mars - Meta tha se Instagram, një rrjet social në pronësi të tij, ka prezantuar mjete të reja sigurie që nuk synojnë prindërit të mbrojnë fëmijët.

Prindërit, rregullatorët dhe ligjvënësit kanë kërkuar prej kohësh një rritje të numrit të adoleshentëve në Instagram ku një profil mund të krijohet nga kushdo mbi moshën 13 vjeç.

Meta tani ka prezantuar Family Center, një qendër e centralizuar e mjeteve të sigurisë që prindërit mund të përdorin për të kontrolluar atë që fëmijët e tyre mund të shohin në Instagram, por edhe në platforma të tjera në pronësi të kompanisë në fjalë.

Mjetet e reja të monitorimit u ofrojnë prindërve dhe kujdestarëve transparencë dhe njohuri kryesore për zakonet e përdoruesve të rinj të Instagramit.

Mjetet do t’i ndihmojnë prindërit të mbajnë shënim se sa kohë shpenzon një fëmijë duke përdorur aplikacionin, ata do të informohen për profilet që fëmijët kanë ndjekur së fundmi dhe ata që kanë ndjekur fëmijët dhe do të marrin njoftime për çdo profil që shfaqin fëmijët.

Mjetet janë tashmë të disponueshme në Instagram për përdoruesit amerikanë dhe do të jenë të disponueshme për përdoruesit në mbarë botën në muajt e ardhshëm.

Meta i cilëson mjetet e reja si “hapi i parë në një rrugëtim të gjatë”, por nuk shpjegohet pse u desh kaq shumë për të hedhur hapat e parë në mbrojtjen e adoleshentëve.

Aktualisht, përdoruesit e rinj të Instagramit duhet të aktivizojnë mjetet e sigurisë në profilet e tyre. Instagram planifikon të prezantojë opsione të reja kontrolli, duke përfshirë një mënyrë që prindërit të kufizojnë kohën e përdorimit të aplikacionit në orë specifike.

Instagram u përball me kritika të ashpra vitin e kaluar për mungesën e veçorive të krijuara për të mbrojtur fëmijët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)