17 Maj 2021

Huawei shënon 16.5 për qind rënie të shitjes midis sanksioneve të SHBA-së

Pekin, 28 prill - Gjiganti kinez i teknologjisë Huawei njoftoi se të ardhurat e saj ranë në tremujorin e parë të vitit 2021.

Shitjet ranë me 16.5 për qind krahasuar me një vit më parë në 152.2 miliardë juan (23.5 miliardë dollarë) pjesërisht për shkak të uljes së të ardhurave për njësinë e saj të konsumatorit. Nuk solli fitime por marzhi i fitimit u përmirësua me 3.8 pikë përqindje në 11.1 për qind, tha kompania.

Huawei Technologies Ltd., marka e parë globale kineze e teknologjisë, po përpiqet të ruaj pjesën e saj globale të tregut pas sanksioneve të SHBA-së, të cilat shkatërruan shitjet e saj të telefonave të mençur, dikur ndër më të lartat në botë. Kompania është prodhuesi më i madh i pajisjeve të rrjetit që përdoren nga operatorët e telefonisë dhe internetit.

Washingtoni pretendon se kompania paraqet rrezik për sigurinë dhe mund të lehtësojë spiunazhin kinez, akuzë kjo e cila është mohuar nga Huawei.

Sanksionet ndalojnë qasjen në çipa dhe shërbime të procesorëve në SHBA, përfshirë Google-music dhe aplikacione të tjera të njohura. Huawei hartoi çipa të saj, por prodhuesit nuk i lejohet përdorimi i teknologjisë amerikane të nevojshme për prodhimin e tyre.

"2021 do të jetë një vit tjetër sfidues për ne, por është gjithashtu viti që strategjia jonë e zhvillimit të ardhshëm do të fillojë të marrë formë", tha Eric Xu, një nga tre drejtuesit e Huawei-t, në një deklaratë.

Huawei është përgjigjur duke theksuar shitjet e saj në Kinë dhe për automjetet elektrike dhe vetë-drejtuese, rrjetet industriale dhe teknologji të tjera që është më pak e ndikuar nga presioni i SHBA-së. Huawei ka një rezervë të çipave amerikane për telefona të mençur të nivelit të lartë, por drejtuesit kanë thënë se ato ishin duke u harxhuar.

Themeluesi i Huawei-t, Ren Zhengfei, sugjeroi në një letër për punonjësit që kompania mund të konsideronte që një nga njësitë e saj të biznesit të bashkohej në një bursë për herë të parë, njoftoi "The South China Morning Post" e Hong Kongut.

Ai në të kaluarën ka përjashtuar shitjen e aksioneve tek të huajt. Zhengfei tha se kjo do të shpërqendronte menaxhimin nga shërbimi ndaj klientëve dhe planeve afatgjata.

Huawei raportoi më herët rritjen e shitjeve të telefonave të saj, pajisjeve të rrjetit dhe teknologjisë tjetër me 3.8 për qind në vitin 2020 krahasuar me një vit më parë në 891.4 miliardë juanë (135.8 miliardë dollarë), por kjo rritje ishte më e ulët për 19.1 për qind krahasuar me vitin 2019.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Maj 2021

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizojnë javën e gjashtë Globale e Sigurisë Rrugore. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, para New Born, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehures Dragana Janiçeviç për Kultivimi i bimës së hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet prezantimi i Programit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitet 2021-2025. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë Shërbimin e Urgjencës, i cili është furnizuar me dy autoambulanca të reja. (Shërbimi i Urgjencës në Prizren, ora 10:30)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Visar Krasniqi për Keqpërdorimi dhe mashtrimi ne prokurorimin publik. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 11:00)

- Rrjeti i OJQ-ve Avonet mban konferencë për media në të cilën do të prezantoj projektin “Hapësirat e gjelbëra dhe shtatorja e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden”. (Objekti e Galerisë, ish-objekti i TMK-së, rruga “Ramadan Rexhepi” Ferizaj, ora 11:00)  

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj organizon aktivitetin 3 ditor “Open Doors”, për të rinjtë e Kosovës dhe më gjerë, të cilët ende nuk kanë bërë zgjedhjen e profesionit të tyre. (Objekti i Universitetit, ora 11:00)

- Organizata Kosovo Center for Peace mban konferencë për medie në lidhje me raportin e Departamentit Amerikan. (Xhamia “Bedri Kamberi” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist do të mbajë protestë kundrejt neglizhimit të sigurisë së vajzave dhe mungesën e politikave të mirëfillta të edukimit, të cilat janë duke e mirëmbajtur patriarkalitetin i cili po rezulton të jetë i dhunshëm për vajzat brenda dhe jashtë institucioneve shkollore. (Pranë Ministrisë së Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ora 12:00)

- BIRN dhe Internews Kosova mbajn konferencë në të cilën do të prezantohet Raporti “Përkëdhelja e korrupsionit” i cili ka në fokus analizimin e politikës ndëshkimore në rastet e korrupsionit të shqiptuara nga gjykatat e Kosovës gjatë vitit 2020 dhe gjithashtu analizimin e përformancës së gjyqësorit në trajtimin rasteve të korrupsionit. (Pallati i Drejtësisë, Objekti A, Salla e Konferencave, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa për interpelancë me ministrin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati në lidhje me “Uljen e shtesave të pensionistëve, stafit shëndetësor dhe institucioneve të sigurisë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Nën organizimin e Drejtorisë së Administratës, do të mbahet dëgjimi publik për “Draft-Rregulloren për Organizimin dhe Bashkëpunimin e Komunës me fshatrat, Vendbanimet dhe Lagjet Urbane në territorin e Komunës së Prizrenit”. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpi të Bardhë, ora 13:00)  

 

- Drejtori I Përgjithshëm mbajn një Konferencë për shtyp. (Drejtoria e Doganës, Prishtinë, ora 18:00)