16 Gusht 2022

Helikopteri i NASA-s kryen fluturimin e dytë në Mars

Florida, 23 prill - Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) ka përfunduar një fluturim të dytë me helikopter në Mars.

Droni i vogël Ingenuity qëndroi 5 metra lartësi mbi sipërfaqen e Planetit të Kuq dhe lëvizi anash 2 metra, para se të kthehej në vendin e ngritjes.

NASA dëshiron që çdo shëtitje e njëpasnjëshme të rritet përpara, në mënyrë që droni i vogël të fluturojë më lart, më tej dhe më shpejt. Të hënën, Ingenuity bëri histori duke kryer fluturimin e parë të mundësuar, të kontrolluar në një planet tjetër dhe demonstroi me sukses se si mund të prodhohet oksigjen nga dyoksid karboni në atmosferën e dobët të Marsit.  

Një pajisje e quajtur Moxie ishte në gjendje të gjenerojë 5 gramë oksigjen – një sasi gazi e mjaftueshme që një astronaut në Planetin e Kuq të marrë frymë për 10 minuta.

NASA parashikon që në misionet e ardhshme njerëzore të merr me vete versionet e ngritura të Moxie në Mars.

Helikopteri u ul në kraterin Jezero të planetit në mes të shkurtit nga Rover Perseverance, i cili së shpejti do të fillojë misionin e tij kryesor për të kërkuar shenja të jetës së lashtë.

Fluturimi i fundit i Ingenuity ishte një hap përpara në kompleks që nga e hëna. Synimi i sotëm ishte të vendosej një lëvizje horizontale dhe për ta arritur këtë, droni anoi për 5 gradë, duke lejuar që një pjesë e shtytjes nga rrotulluesit ta marrë anash.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)