05 Shkurt 2023

Franca gjobit kompaninë Google me mbi 1 milion euro

Paris, 15 shkurt - Franca gjobiti kompaninë Google me mbi 1 milion euro me arsyetimin se renditja e saj për hotelet në vend çorientoi konsumatorët.

Autoriteti i Konkurrencës së Padrejtë dhe Mbrojtja e Konsumatorit (DGCCRF) pranë Ministrisë së Ekonomisë deklaroi se kanë kontrolluar informacionet e dhëna nga Google në lidhje me 7.500 hotele në vitin 2019 dhe 2020 në vend.

Të dhënat u kontrolluan pas ankesave të hoteleve.

Në deklaratën e cila thuhet se Google ka mashtruar konsumatorët në renditjen e yjeve të hoteleve në vend, thuhet se Google Ireland dhe Google France e korrigjuan këtë situatë.

Gjithashtu në deklaratë thuhet se pas miratimit të Prokurorit të Parisit, Google Ireland dhe Google France u gjobitën me 1,1 milionë euro dhe përfaqësuesit e Google ranë dakord të paguanin këtë gjobë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)