11 Gusht 2022

Facebook dëmton fëmijët dhe demokracitë

New York, 5 tetor - Një ish-punonjëse e Facebook u ka thënë ligjvënësve amerikanë se faqet dhe aplikacionet e kompanisë "dëmtojnë fëmijët, nxisin përçarjen dhe dobësojnë demokracitë". Frances Haugen, një ish-menaxhere 37-vjeçare e Facebook kritikoi rëndë kompaninë në një seancë dëgjimore në Capitol Hill.

Facebook megjithatë tha se zonja Haugen foli për fushat për të cilat nuk ka njohuri vetë. Dëshmia vjen mes kontrollit në rritje të gjigantit të mediave sociale dhe thirrjeve në rritje për rregullimin e tij.

Facebook është faqja më e popullarizuar e mediave sociale në botë. Kompania thotë se ka 2.7 miliardë përdorues aktivë mujorë. Qindra miliona njerëz përdorin gjithashtu produktet e tjera të kompanisë, përfshirë WhatsApp dhe Instagram.

Por është kritikuar për gjithçka, nga dështimi për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve e deri te mos bërë sa duhet për të ndaluar përhapjen e dezinformatave. Të dy senatorët republikanë dhe demokratë të martën ishin të bashkuar në nevojën për ndryshim në kompani, si rrallëherë.

Haugen i tha CBS News të dielën se ajo ndau një numër dokumentesh të brendshme në Facebook me Wall Street Journal javët e fundit. Duke përdorur dokumentet. WSJ raportoi se hulumtimi i kryer nga Instagram tregoi se aplikacioni mund të dëmtojë shëndetin mendor të adoleshentëve.

Kjo ishte një temë që zonja Haugen vazhdoi gjatë dëshmisë së saj të martën. "Udhëheqja e kompanisë e di si ta bëjë Facebook dhe Instagram më të sigurt, por nuk do të bëjë ndryshimet e nevojshme, sepse ata kanë vënë fitimet e tyre astronomike para njerëzve", tha ajo.

Ajo kritikoi themeluesin dhe shefin e kompanisë Mark Zuckerberg për kontrollin e gjerë, duke thënë se "askush nuk e mban Markun tani përgjegjës përveç vetvetes".

Ajo vlerësoi ndërprerjen masive të shërbimeve të Facebook të hënën, e cila preku përdoruesit në të gjithë botën."Dje ne pamë që Facebook u shkëput. Unë nuk e di pse u rrëzua, por e di që për më shumë se pesë orë, Facebook nuk u përdor për të thelluar ndarjet, për të destabilizuar demokracitë dhe për t'i bërë vajzat dhe gratë e reja të ndiheshin keq për trupin e tyre".

Përgjigja, tha ajo për senatorët, ishte mbikëqyrja e Kongresit. "Ne duhet të veprojmë tani", tha ajo. Facebook ka mohuar akuzat.

Ndërsa ajo fliste, drejtori i komunikimit të politikave të kompanisë Andy Stone postoi në Twitter një përgjigje ndaj dëshmisë së saj, duke thënë se ajo ishte pyetur për fushat në të cilat nuk punonte - përfshirë sigurinë e fëmijëve dhe Instagram. Ligjvënësit nga të dyja palët shprehën kritika ndaj Facebook gjatë seancës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)