05 Korrik 2022

Ekipi i parë privat i astronautëve mbërrin në Stacionin e Hapësirës

Florida, 9 prill - Ekipi i parë plotësisht privat i astronautëve që shkon në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) mbërriti të shtunën në platformën kërkimore orbitale për një mision shkencor njëjavor që po konsiderohet si një moment historik në fluturimet komerciale në hapësirë.

Ekipi prej katër personash mbërrriti 21 orë pas nisjes nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s.

Ekipi që përfaqëson kompaninë e re me bazë në Hjuston, Axiom Space, Inc, fluturoi në një kapsulë Crew Dragon mbi një raketë Falcon 9 të lëshuar nga SpaceX.

Ankorimi në Stacionin e Hapësirës u vonua pak nga një defekt teknik që ndërpreu transmetimin në video të përdorur për të monitoruar mbërritjen e kapsulës Crew Dragon. Raketa që mbartte kapsulën u desh të ndalonte dhe të qëndronte 20 metra larg stacionit për rreth 45 minuta ndërsa komanda e kontrollit të misionit, riparonte problemin.

Ekipi i Axiom-it që planifikon të kalojë tetë ditë në orbitë, drejtohet nga astronauti në pension i NASA-s me origjinë spanjolle, Michael Lopez-Alegria, 63 vjeç, nënpresident i kompanisë për zhvillimin e biznesit.

Piloti i misionit është Larry Connor, në të 70-at, një sipërmarrës i pasurive të paluajtshme dhe teknologjisë dhe aviator nga Ohio.

Pjesëtarët e tjerë të ekuipazhit janë investitori, filantropi dhe ish-piloti ushtarak izraelit Eytan Stibbe, 64 vjeç dhe biznesmeni dhe filantropisti kanadez Mark Pathy, 52 vjeç, që shërbejnë si specialistë të misionit.

Stibbe u bë izraeliti i dytë që fluturon në hapësirë, pas Ilan Ramonit, i cili vdiq me gjashtë anëtarë të ekuipazhit të NASA-s në katastrofën e anijes hapësinore Columbia të vitit 2003.

Ata do t’u bashkohen shtatë astronautëve që janë aktualisht në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, tre amerikanë, një astronaut gjerman nga Agjencia Evropiane e Hapësirës dhe tre kozmonautë rusë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)