14 Gusht 2022

Bien shërbimet e Facebook, WhatsApp dhe Instagram

New York, 4 tetor - Shërbimet e rrjeteve sociale Facebook, WhatsApp dhe Instagram janë goditur nga një ndërprerje totale në mbarë botën.

Të tre rrjetet sociale, që janë në pronësi të Facebook nuk mund të aksesohen as përmes uebit, ndërsa aplikacionet e Facebook dhe Instagram hapen, por nuk përditësojnë postimet e reja.

Doëndetector, i cili gjurmon ndërprerjet e faqeve më të mëdha të internetit thotë se regjistroi gati 80,000 raporte për të hyrë WhatsApp dhe më shumë se 50,000 për Facebook.

Të dhënat nga faqja e internetit sugjerojnë se ndërprerja po prek përdoruesit e shërbimeve të Facebook në të gjithë botën.

"Ne jemi të vetëdijshëm se disa njerëz kanë probleme me qasjen në aplikacionet dhe produktet tona. Ne po punojmë për t'i kthyer gjërat në normalitet sa më shpejt të jetë e mundur dhe të kërkojmë falje për çdo shqetësim”, tha Facebook, pa dhënë asnjë arsye zyrtare për problemin.

Ekspertët e rrjetit online spekuluan se mund të bëhet fjalë për një gabim me DNS, ose sistemin e emërtimit të domain -it, për faqet e Facebook.

 DNS është si një adresar që shpesh krahasohet me një libër adresash, ose një libër me numrat e telefoni, për internetin, duke treguar shfletuesit e uebit në sistemin kompjuterik i cili i shërben faqes së internetit që ata kërkojnë.

Probleme të mëparshme me DNS kanë çuar në ndërprerje të ngjashme të këtyre shërbimeve edhe në të shkuarën, por ato janë zgjidhur brenda pak minutave. Kohëzgjatja e këtij defekti ka nxitur të tjera spekulime se diçka ka shkuar keq në përpjekjen e Facebook për të shkrirë në një aplikacion e shërbim të vetëm të treja shërbimet e ofruara nga Facebook, WhatsApp dhe Instagram.

Vetë kompania ka njoftuar prej muajsh se ka nisur procesin e shkrirjes së këtyre shërbimeve në një sistem të vetëm, që do t’u mundësojë klientëve që të zgjedhin që mesazhet e marra në WhatsApp të shfaqen edhe në aplikacionet e Facebook dhe Instagram dhe kështu me radhë për të trija shërbimet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)