16 Gusht 2022

Teknologji

Interneti, rreziku kryesor për humbjen e kujtesës

SHBA, 28 mars - Interneti ofron mundësi të pafundme informacioni por nga ana tjetër ka një kosto të madhe edhe për ndryshimet sociale të njeriut. Bashkë me leximin, ndryshon edhe mënyra se si i analizojmë gjërat sepse duke kaluar nga letra... Lexo

Google, MSN dhe Wikipedia me probleme

SHBA, 27 mars - Duket se largimi i Google nga Kina do t’i sjell probleme sigurie kësaj kompanie, YouTube sot ka pasur probleme të funksionojë për një orë. Sot... Lexo

Google mbyll web site-in në Kinë

Pekin, 25 mars - Google ka mbyllur portalin e saj në gjuhën kineze dhe ka nisur që të ridrejtojë kërkimet në sajtin e vet në Hong Kong, duke shkaktuar... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)