16 Gusht 2022

Teknologji

Apple shet një milion iPad brenda muajit

SHBA, 9 maj - Kritikët e kritikuan për mungesën e një kamere dhe “tastierës së shëmtuar me prekje ekrani”, por ai po provon të kundërtën me konsumatorët. Apple, i cili lëshoi kompjuterin pllakë (tablet) të tij të... Lexo

Microsoft fiton padinë në Kinë

Pekin, 30 prill - Microsoft ka korrur fitore në një gjykatë kineze lidhur me softuerin pirat i cili ishte përdorur nga një kompani lokale e sigurimeve, me të cilën... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)