16 Gusht 2022

Teknologji

Shefi i iPhone largohet nga kompania Apple

SHBA, 11 gusht - Drejtuesi i lartë i Apple i cili mbikëqyri zhvillimin e të shumë përfolurit iPhone 4 do të largohet nga kompania. Mark Papermaster ka qenë koka departamenteve ingjinierike të iPhone dhe iPod që prej vitit 2009 kur erdhi nga kompania IBM. Lexo

Fotografi prej 70 gigapiksel

Dubai, 8 gusht - Nëse ju admironi fotografinë nga panorama e Dubait me një rezolutë prej 45 gigapiksel, atëherë me siguri do të jeni të kënaqur të... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)