24 Shtator 2021

UEFA heq rregullin e golit jashtë fushe

Curich, 24 qershor - Një ndryshim historik në botën e futbollit, avantazhi i golit jashtë fushe do të hiqet në sezonin e ardhshëm.

UEFA ka bërë zyrtar vendimin për të hequr vlerën e dyfishtë të golin në transfertë, në ndeshjet me eliminim direkt, në të gjitha kompeticionet për klube.

Ky është një ndryshim i madh në futboll duke qenë se ky rregull shpesh ishte bërë vendimtar në kualifikimin e ekipeve në kompeticione të ndryshme. Ai do të hyjë në fuqi që prej sezonit të ri.

Deri tani, në rast se në dy ndeshje vajtje-ardhje skuadrat shënonin numër të barabartë golash, atëherë ekipi i kualifikuar ishte ai që kishte shënuar më shumë gola në transfertë. Tashmë kjo ndryshon dhe nëse dy ekipet shënojnë të njëjtin numër golash, atëherë do të zhvillohet shtesa prej 30 minutash dhe më pas penalltitë.

Ndryshimi i rëndësishëm nga UEFA do të jetë në fuqi për Champions League, Europa League dhe Conference Leuage.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)