02 Tetor 2022

Stadiumi “Santiago Bernabeu” përfshihet nga flakët

Madrid, 27 maj - Një zjarr shpërtheu në Santiago Bernabeu, stadiumi i Real Madrid, rinovimi i të cilit vlen rreth 500 milion euro.

Pamjet u shfaqën menjëherë në mediat sociale ku tymi i dendur mund të shihej duke u përhapur ndërsa ambulancat nxituan në vendin e ngjarjes. Shkaku i zjarrit nuk dihet ende dhe Marca raportoi se ai u vu shpejt nën kontroll.

Santiago Bernabeu “i ri”, i shpallur dy vjet më parë nga presidenti i klubit Florentino Perez, pritet të jetë “stadiumi më i mirë në botë”.

“Modern”, “avangardë”, “komfort”, “komoditet”, “siguri maksimale”, “i përparuar teknologjikisht”, termat u përdorën për të përshkruar atë që do të bëhet shtëpia e futbollistëve të Realit në të ardhmen e afërt.

Ai duhet të tejkalojë stadiumet më të mira ekzistuese të tilla si Wembley, Emirates, White Hart Lane, por ndoshta më e rëndësishmja, shtëpinë e rivalit të tyre të madh Atletico Madrid – Wanda Metropolitano

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)