17 Shtator 2021

Spanja planifikon vaksinimin e futbollistëve

Madrid, 10 qershor - Koronavirusi po shqetëson jo pak trajnerin e Spanjës Luis Enrique në përgatitjet për Kampionatin Europian, pasi fillimisht rezultoi pozitiv mesfushori me eksperiencë, Sergi Busquets dhe së fundi Diego Llorente.

Kjo bëri që Spanja të anulonte miqësoren e djeshme dhe të zbriste në fushë me ekipin U21, ndërsa trajneri është vënë në alarm dhe ka përgatitur menjëherë një skuadër B për t’i paraprirë çdo lloj situate që mund të krijohet.  

Ndërkohë alarmi ka rënë edhe për autoritetet shëndetësore spanjolle, që janë vënë menjëherë në lëvizje dhe kanë marrë përsipër vaksinimin e të gjithë futbollistëve deri më 13 qershor.

Spanja do të debutojë në Kampionatin Eurpian më 14 qershor, me sfidën përballë Zvicrës, që do të zhvillohet në stadiumin e Sevilla-s, ndërsa Luis Enrique “kryqëzon gishtat” që të mos ketë të tjerë të prekur nga koronavirusi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Shtator 2021 - Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues nga Iniciativa e Pavarur e të Verbërve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajčák. (Kabineti i Presidentes, ora 10:10 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Deçanit organizon promovimin e librit  “Krimet serbe në Kosovë” nga autori  Prof. Adem Lushaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 10:00)

- Nen përcjelljen e Forces së Sigurisë se Kosovës mbahet ceremonine e rivarrimit te dëshmorit Mehmetali Behluli. (Kompleksi i Varrezave te Dëshmoreve në Gjilan, ora 11:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës proteston para ministrisë së Shëndetësisë, lidhur me nxjerrjen e udhëzimit administrativë për shtesat mbi pagë të bazuar në Ligjin për luftimin dhe parandalimin e pandemisë. (Para ministrisë së Shëndetësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, mban konferencë për media lidhur me Marrëveshjen e bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut dhe zhvillimet në sektorin e energjisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin "Dita pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Sheshi i Dëshmorëve, ora 14:00)

- Lëvizjes Vetëvendosje! në Prizren.do të bëj prezantimin e kandidatëve për asamblistë. (Hapësirat e Lidhjes së Prizrenit, ora 18:00)