24 Shtator 2021

Spanja do të humbasë 50 milionë euro në vit me largimin e Mess

Barcelonë, 27 gusht - Dalja e superyllit të Barcelonës, Lionel Messi do të privojë thesarin spanjoll prej 50 milionë euro në taksa të paguar në vit.

E përditshmja spanjolle "Sport" të mërkurën tha se largimi nr. 10 i Argjentinës nga Barcelona do të godasë klubin dhe thesarin spanjoll.

Ekipi anglez Manchester City dëshiron të nënshkruajë me Messin.

Messi, 33-vjeçar, është një produkt i pastër i Barcelonës që vjen nga akademia e famshme e të rinjve të klubit, La Masia. Ai luan për Barcelonën që nga viti 2005.

Sipas "Forbes", ylli i futbollit fitoi 104 milionë dollarë këtë vit.

"Kontrata e tij aktuale me Barcelonën është deri në sezonin 2020-21 dhe i paguan atij mbi 80 milionë dollarë në vit", bëri të ditur "Forbes".

Përveç kësaj, Messi fiton 32 milionë dollarë nga reklamat.

Messi është një nga sportistët më të famshëm në botë dhe është sponsorizuar nga shumë brende të njohura si Adidas, Gatorade, Huawei, Mastercard dhe Pepsi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)