23 Shtator 2021

Serena Williams tërheqet nga turneu i Wimbledon

Wimbledon, 30 qershor - Tenistja e famshme Serena Williams u tërhoq nga turneu i sivjetmë në Wimbledon për shkak të një lëndimi në kyçin e këmbës.

"Ne jemi të pikëlluar për ty, Serena. Kampioni ynë i shtatëfishtë në kategorinë tek detyrohet të tërhiqet nga Kampionati 2021 për shkak të lëndimit", thuhet në një postim nga Wimbledon në Twitter.

39-vjeçarja Williams pësoi lëndim në ndeshjen kundër kundërshtares së saj nga Bjellorusia, Aliaksandra Sasnovich.

Williams shpërtheu në lot teksa adhuruesit e tenisit e duartrokisnin dhe brohorisnin për të, ndërsa ajo po dilte nga fusha për të marrë trajtim.

Ajo u tërhoq nga kampionati kur rezultati ishte 3-3 pas 34 minutash lojë në "All England Club".

27-vjeçarja Sasnovich automatikisht u kualifikua në raundin e dytë.

Williams, një prej tenisteve më të mira të të gjitha kohërave, fitoi 23 tituj Grand Slam.

Ajo ka shtatë tituj në Wimbledon, ndërsa për herë të fundit fitoi në vitin 2016.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)