24 Korrik 2021

Problemet ekonomike në sezonin e ri në Formula 1

Romë, 13 mars - Berni Ekleston përhap panik përpara startit të sezonit të ri në Formula 1. Ai ka lëshuar një deklaratë të çuditshme, duke deklaruar se “Ferrari kishte shumë të drejtë”.

Ajo që ngre shqetësimin më të madh, është situata ekonomike e cirkusit dhe problemet e skuadrave të reja, që vazhdojnë të mos shfaqen të qeta për të përballur kampionatin.

Në fakt, ish-skuadra Campos Dallara, që tashmë quhet Hispania Racing Team, është shpëtuar në momentin e fundit nga një miliarder i panjohur në F1 janë të shumtë ata që mendojnë se bëhet fjalë për vetë Berni Ekleston.

Ekipi për të cilin garon Bruno Sena nuk do të mungojë në startin e Çmimit të Madh të Bahreinit, pavarësisht faktit se ende nuk ka bërë asnjë provë në pistë, ndërsa makinat ende nuk kanë mbërritur në Shakhir.

 “Ferrari kishte të drejtë”, tha Ekleston për faqen gjermane “Auto Motor und Sport”. “Unë e kam thënë gjithmonë që buxheti i kufizuar deri në 45 milionë euro në sezon nuk do të kishte funksionuar. Kjo bën që skuadrat e reja të kenë buxhete të pamjaftueshme për të përballuar të gjithë sezonin”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)