23 Tetor 2021

Pandemia godet buxhetin e klubeve të Premier Ligës angleze

Londër, 11 qershor - Klubet që luajnë në Premier Ligën angleze do të kenë humbje të mëdha të të ardhurave për shkak të koronavirusit.

Sipas hulumtimit të kompanisë "Deloitte", pritet që 20 ekipe nga Premier Liga të mbeten pa të ardhura prej rreth 1 miliard funta në sezonin 2019-20.

Hulumtimi tregon se 20 klube realizuan të ardhura në total prej 5.2 miliardë funtash sezonin e kaluar, që është 7 për qind më shumë se sezonin e kaluar.

Megjithatë, këtë vit, për shkak të pandemisë së COVID-19, ligat e futbollit në Angli u pezulluan në mars, ndërkaq 92 ndeshjet e mbetura do të luhen pa tifozë, e cila do të lë pasoja të mëdha ekonomike për shumë klube.

Manchester United muajin e kaluar deklaroi se pandemia i ka kushtur 28 milionë funta ndërsa pret që humbjet përfundimtare të jenë edhe më të larta.

Premier Liga u pezullua më 13 mars për shkak të pandemisë globale të COVID-19. Kompetecioni do të vazhdojë më 17 qershor pa praninë e spektatorëve, ndërsa ndeshjet e para do të luhen në mes Aston Villas dhe Sheffield Unitedit në orën 19:00 ndërsa ndeshja Manchester City dhe Arsenal në ora 21:15.

Në kohën e ndërprerjes së sezonit, lider në tabelë ishte Liverpooli me 82 pikë, madje 25 pikë më shumë se Manchester City në pozitën e dytë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)